İrem Uysal

Beslenme ve Diyetetik Uzmanı

Obezite Cerrahisi Sonrasında Beslenme

Cerrahi yöntemlerden sonra beslenmenin iki amacı vardır. Birincisi; ameliyat sonrası doku iyileşmesi ve aşırı kilo kaybı sırasında kas kütlesinin korunması için yeterli besin öğesi ve enerjinin sağlanmasıdır. İkincisi ise cerrahi sonrası yiyecek ve içeceklerin rahatsızlık oluşturulmayacak şekilde tüketilmelerini sağlamaktır.

Ameliyat sonrası komplikasyonların önlenmesi ve kilo kaybının sağlanması için yeme alışkanlıklarının değiştirilmesi gerekmektedir. Tüp mide ameliyatından sonra en önemli dönem ilk 1 aydır.

Operasyondan Sonra Beslenme

– İlk 2 hafta sıvı gıdalar,
– 3. ve 4. hafta püre gıdalar
– 5. hafta ile birlikte katı gıdaya geçiş ile gerçekleşmektedir.

İlk aylarda vücudun ihtiyacı olan protein besinlerle yeterli miktarda alınamadığından; kas kaybını önlemek, halsizlik ve yorgunluk yaşamamak için protein tozu kullanılması gerekmektedir.

İlk 2 Hafta Sıvı Diyet

Su, laktozsuz süt, protein tozu, açık çay, ıhlamur çayı, tanesiz ve şekersiz komposto, et suyu, tavuk suyu, light ayran , yağsız yoğurt, süzülmüş ve tane içermeyen çorbalar tüketilebilebilmektedir.

Bu aşamadaki tüm içecekler kıvamsız, berrak ve posasız olmalıdır. Edinilmesi gereken önemli nokta “sipping” denilen yudumlama alışkanlığının kazanılmasıdır. Aralıklı yudumlar şeklinde alınan sıvılar midede rahatsızlık hissi oluşturmayacaktır

3 ve 4. Hafta Püre Diyeti

Tam pişmemiş yumurta, yağsız ve yumuşak lor peynir, light labne peynir, meyve ve sebze püreleri, patates püresi, et-tavuk-balık püreleri, humus, fava, bebek mamaları (porsiyon başı 10 gramdan az şeker içermeli) tüketilebilir.

Bu aşamada tüm tüketilecek gıdaların püre şeklinde olması ö Eğer bir yiyecek tolere edilemezse 1 hafta sonra tekrar denenmeli, besin seçiminin mümkün olduğunca protein ağırlıklı olmasına özen gösterilmelidir.

En önemli ve hayat boyu uyulması gereken kural 30 dakika kuralıdı Bu aşamadaki besinler ilk katı besinler olduğu için; midenin yeni hacmi dolayısıyla mideyi zorlamamak ve tekrar büyütmemek amacıyla katılarla birlikte sıvı tüketiminden kaçınılmadır. Katı besinler tüketileceği zaman 30 dakika önce ve sonra sıvı alımı durdurulmalıdır.

5. haftadan sonra Katı Gıdaya Geçiş

Pişmiş yumurta, yumuşak az yağlı peynirler, ızgara veya fırın balık, pişmiş ve çiğ tüm sebzeler, ağızda kolay parçalanacak etler (sulu köfte gibi), kızartılmamış deniz ürünleri tüketilebilir.

Bu aşamada büyük lokmalar ve çok katı parçalar sakıncalıdı Tüm besinler iyi çiğnenmeli, yavaş yenmelidir. Midenin alışma döneminde olduğu unutmamalıdır. Eğer çok hızlı ya da yeterince çiğnemeden tüketim gerçekleşirse şişkinlik, bulantı veya kusma gibi sorunlar yaşanabilir.

Tabi ki tüm bu aşamaları takip etmenin yanında cerrahi sonrası beslenme planında genel olarak uyulması gereken kurallar vardır. En önemli ve hayat boyu uymamız gereken kural 30 dakika kuralıdır. Tüm gazlı içecekler mideyi şişirip rahatsızlık verdiği ve yüksek kalori içerdikleri için hayat boyu tüketilmemelidir. Taburcu olduktan sonra en kısa sürede su tüketimi 1,5 – 2 litreye çıkarılmalıdır.

Tabi ki unutulmamalıdır ki, tüm bu evreler sizin isteğiniz ve sabrınız sayesinde olacaktır. Bu yüzden süreç boyunca çaba sarf etmeli ve sabırlı olmalısınız.

Doktora Sor
Doktora Sor