Sıkça Sorulan
Sorular

Sıkça sorulan sorularımızı inceleyebilirsiniz. Farklı sorularınız için bizelere yazabilirsiniz. Size en kısa sürede dönüş yapıyor olacağız. Bizlere  Whatsapp hattımızdan ya da 444 0 494 no’lu çağrı merkezinden de ulaşabilirsiniz.

Obezite ameliyatları için en az kaç kilo olunmalıdır?

Obezite operasyonlarına karar verilmesi için hastanın kilosu değil, vücut kitle indeksi değerleri ve obeziteye bağlı olarak yaşadığı sağlık problemleri dikkate alınır.

Normal şartlarda radikal operasyonlar için hastanın vücut kitle indeksi değerinin 40 ve üzerinde olması gerekmektedir. Fakat obeziteye bağlı olarak ciddi sağlık problemleri yaşayan ve hayati tehlikesi olan hastalar için bu rakam 30’a indirilebilir.

Ameliyat öncesi diyet yapmam gerekir mi?

Evet. Ameliyat öncesi 2-3 hafta diyet yapmanız önerilir. Operasyon öncesi diyetin nedeni karaciğeri küçültmek ve karın içindeki yağı azaltmaktır. Bu diyet, ameliyatın başarılı geçmesine yardımcı olur ve operasyonu daha güvenli hale getirir.

Geçmişte karın bölgesinden başka bir ameliyat olduysam ya da fıtığım varsa metabolik cerrahi ameliyatları olabilir miyim?

Genel olarak olabilirsiniz. Ancak daha önce karın ameliyatı geçirdiyseniz veya fıtığınız varsa durumunuzu değerlendirmek için sizi ön görüşmede muayene etmek isteriz. Bunun nedeni ameliyat esnasında karşılaşabileceğimiz zorlukları ve  problemleri önceden ön görmek ve buna göre önlem almak istememizdir. Özellikle mide, bağırsak ve yemek borusu ile ilgili olan ameliyatların cerrahınız tarafından bilinmesinde yarar vardır. Hatta bunları bilmeden ameliyata başlamamak gerekir.

Obezite Ameliyatından Kaç Gün Önce Hastaneye Yatmalıyım?

Hastalarımıza obezite ameliyatlarından 24 saat önce hastahaneye yatmasını öneririz. Ancak hastalarımızın tercihlerine göre yatmak istemeyen hastalarımız sabah erken saatlerde hastahaneye giriş yapmaları gerekir.

Hasta ne zaman kilo vermeye başlıyor?

Hastalar kilo vermeye ameliyattan hemen sonra başlıyor, 2-3 gün hastanede kalış sürelerinde bile 3-4 kilo verirler. İlk aylarda kilo verme hızlı olur ve kilo verme 1-1.5 yıl sürer. Hastalar bu arada fazla kilolarının yüzde 75-80’ini verir.

Obezite ameliyatından sonra refakatçıye ihtiyacım olacak mı?

Hastahane ekibi olarak hastahaneye yatış sürecinizden taburcu olacağınız süreye kadar yanınızda olup, sizlere destek olacağız. Lakin yanınızda bir refakatçının bulunması sizin konforonuz için olumlu olarak etkileyecektir.

Tüp mide ameliyatından sonra çok ağrım olur mu?

Genellikle ameliyatın hemen sonrasında ameliyathaneden henüz çıkmadan ağrı kesiciler yapılmaktadır. Ağrı kesicilerin hastaya etki etme süresi boyunca; hastadan hastaya değişecek ağrı eşiği dozunda bir miktar ağrı olabilmektedir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Ne Kadar Yoğun Bakımda Kalırım?

Tüp mide ameliyatından sonra Yoğun Bakımda hasta tutmamaktayız. ( Sadece yaşına bağlı olarak kalp ve akciğer sorunları olan hastalar önlem amaçlı olarak yoğun bakıma alınabilirler. )

Obezite ameliyatları sonrası kilo verildiğinde vücutta sarkma olur mu?

Fazla miktarda kilo verildiği zaman vücutta sarkmaların meydana gelmesi kaçınılmazdır. Hastanın ne kadar kilo verdiği, bu dönemde egzersizlerini aksatıp aksatmadığı ve hastanın yaşı gibi faktörler meydana gelen sarkmaların miktarını etkileyecektir.

Genel olarak karın bölgesi, göğüs bölgesi, bacak içleri ve kollar cilt sarkmalarının en fazla görüldüğü yerlerdir. Hasta yeterince kilo verdiğinde ve artık stabil bir vücut ağırlığına ulaştığında plastik cerrahi ameliyatlarıyla sarkan derilerinden tamamen kurtulabilir.

Tüp mide ameliyatından sonra normal yaşantıma dönmem ne kadar zaman alır?

Obezite ameliyatlarından sonra genellikle hastalarımıza 10 gün ev istirahatı önermekteyiz. Hasta 7 gün sonra masa başı çalışıyor ise işine dönebilmektedir. Yoğun fiziksel aktivite gerektiren işler için ve spora başlamak için ise en az 30 gün beklenmesi tavsiye edilir.

Ameliyat sonrası kontrollerim ne sıklıkta olur?

Kontrollerimiz ameliyattan 6 hafta, 6 ay, 12 ay ve 18 ay sonra gerçekleşir.

Ameliyattan sonra saçlarım dökülür mü?

Saç dökülmesi tüp mide – mide küçültme ameliyatlarının bir komplikasyonu olup vücut yenilenmeye geçtiği için görülürken proteini yeterince almayan kişilerde maksimum düzeyde görülmektedir. Obezite cerrahi ameliyatlarından sonra doktor ve diyetisyen önerilerine uyan kişilerde hiçbir sorunla karşılaşılmamaktadır.

Ameliyat sonrası hamile kalabilirmiyim?

Obezite, gebelik komplikasyonlarının, fetal ve yeni doğan morbiditesinin yükselmesinde önemli bir faktördür ve ayrıca obezite en önemli kısırlık nedenleri arasında yer alır. Obezite ameliyatı olan bayanlarda doğal olarak bu risklerde azalır. Bir sene boyunca kilo verimi devam ettiği için vücudun vitamin ve beslenme dengesini koruma amaçlı ilk sene hamile kalmanızı önermiyoruz. Bir sene sonra ise hamile kalmanız bir problem teşkil etmiyor.